کاربرد سنگ گرانیت در راه پله ساختمان

کاربرد سنگ گرانیت در راه پله ساختمان

مناسب‌ترین سنگ‌ها برای راه پله سنگ هایی هستند که در برابر عواملی مانند آلودگی، مواد شوینده، گرد و غبار، تردد، نفوذ آب، یخ زدگی، ضربه، سائیدگی، فرسایش، تابش نور خورشید، باران‌های اسیدی و … مقاومت بالایی داشته باشند. سنگ مخصوص این کار باید  کاملاً سالم، بدون ترک خوردگی، شیار، لکه و شکستگی باشد تا مانع ورود آب به داخل  سنگ شود تا در درجه حرارت‌های پایین آسیبی به سنگ وارد نشود و یخ زده و متلاشی نشود. 
از جمله انواع سنگ ساختمانی که مقاومت لازم برای ساخت پله  را دارند سنگ هایی با نام گرانیت ، تراورتن ، مرمر، چینی و لایم استون می‌باشند که مناسب ساخت و طراحی راه پله می‌باشد. عوامل طبیعی مانند گرما، سرما و تغییرات آب و هوایی به این سنگ آسیب نمی‌رساند و با تردد زیاد دچار فرسایش و سائیدگی نمی‌شود. قسمتی از ساختمان که مورد استفاده عموم اعم از ساکنین ساختمان و مهمانان قرار می‌گیرد راه پله می‌باشد درنتیجه باید یک مکان زیبا ومقاوم‌ترین سنگ را برای آن درنظر بگیرید.
یکی از موضوعات بسیار مهم برای طراحان و معماران ساختمان، انتخاب سنگ راه پله می‌باشد و سنگ گرانیت نسبت به سایر سنگ هایی که در برابر مواد شیمیایی واکنش نشان داده مقاوم‌تر و آسیب ناپذیرتر و نکته حائز اهمیت دیگر در رابطه با سنگ گرانیت مقاومت آن در برابر نفوذ آب و از جمله سرسخت‌ترین سنگ‌های ساختمانی که از آسیب ناپذیری بالایی برخوردار می‌باشد و اثر لکه و آلودگی بر روی آن باقی نمی‌ماند. عرضه سنگ گرانیت در انواع رنگ‌ها مانند صورتی، سبز، قهوه ای، سفید، خاکستری، سیاه و … شده و در بازار بر اساس سلیقه  وذوق معمار و سازنده ساختمان انتخاب می‌شود.جهت دریافت قیمت گرانیت نطنز مشکی اصفهان با ما در تماس باشید.
مهمترین قابلیتی که یک سنگ باید داشته باشد مقاومت بسیار بالا در برابر جذب آب و لکه است. ممکن است گاهی اوقات مشاهده کرده باشید که برخی لکه‌ها بر روی سنگ ماندگار هستند و نمی‌توان آنها را پاک کرد. پله ای که مدام در معرض رفت و آمد قرار می‌گیرد باید از سنگ مرغوب انتخاب شود زیرا در غیر این صورت باید آن را تعویض و یا ترمیم نمود زیرا در کوتاه‌ترین زمان ممکن اثرات نا مطلوب در اثر تردد بر روی آن پدیدار می‌شود.
سنگ گرانیت از مواد فلدسپات قلیایی، کوارتز و پلژیوکلاز فلدسپات تشکیل شده و فاقد آهک بوده درنتیجه استحکام  گرانیت در برابر سنگ هایی که دارای آهک می‌باشند بسیار بالاتر بوده و مواد اسیدی و بازی تغییری در بافت گرانیت ایجاد نمی‌کنند و موجب خوردگی آن نمی‌شوند. سنگ گرانیت به غیر از شکوه و عظمت عالی به پله‌های ساختمان، مقاومت و طول عمر بنا را بالا می‌برد. در قدیم از سنگ مرمر برای راه پله‌های ساختمان استفاده می‌کردند ولی در حال حاضر به خاطر گران بودن  سنگ مرمر و پایین بودن مقاومت آن در برابر جذب آب، گرایش به سنگ گرانیت بسیار زیاد شده است.
 

فرم ارسال نظر